CUMHURİYETİN 100. YAŞI KUTLU OLSUN


Gazi Mustafa Kemal’in bizlere bıraktığı en büyük emanetimiz Cumhuriyetimizin 100. Yılındayız. Cumhuriyet yurdumuz için en büyük kazançtır. Cumhuriyet bir erdemdir. Aynı zamanda çağdaşlığın göstergesi ve demokrasinin dayanağıdır. Cumhuriyet halk, birliktelik ve kardeşlik demektir. Daima ileri gitmek adil bir şekilde paylaşmak demektir. Yaşamın kendisine el uzatmaktır. Kardeşliğin nefesiyle ve demokrasiyle olgunlaşmaktır. Cumhuriyetin kadınların haklarını korumak ikincisi sınıf insan muamelesi görmesini engelleyen kurtuluş biçimidir. Hak ve adaletin tesisidir. Acılara ve çekilen ızdıraba birlikte katlanmak ve mutluluklara birlikte gülmektir. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet kurulmuş ve insanlar Cumhuriyetle birlikte özünde var olan özgürlük ve eşitlik gibi unsurları kavramıştır. Cumhuriyet bir halk yönetimi şeklidir. Cumhuriyet yönetiminde egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir. Zaten ulu önder Atatürk’ün de dediği gibi “Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” Atatürk bu sözüyle, Türk ulusuna yakışan yönetimin Cumhuriyet olduğunu belirtmiştir. Çünkü Cumhuriyet bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik gibi kavramları içinde barındırır. Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik Türk ulusunun önem verdiği unsurlar olduğu için, Türk ulusu ancak bir Cumhuriyet yönetim şekliyle yönetilebilir. Cumhuriyete kavuşmamız tabi ki kolay olmamıştır. Çünkü atalarımız uzun yıllar bu uğurda savaşıp, kanlarını ve canlarını vermişlerdir.
Onlar bu uğurda korkusuzca savaşıp bizlere rahat, huzurlu ve mutlu bir toplum bırakmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Biz Cumhuriyetle huzura, rahata ve mutlu bir yaşama kavuştuk. Bu yüzden atalarımızın bizlere bıraktığı Cumhuriyetin anlam ve önemini kavramak için her yıl 29 Ekim’de kıvançla bu Milli Bayramı kutlar, ulusça seviniriz.
Unutmayalım ki!
CUMHURİYET bizim için en büyük bayramdır.
Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir Aydınlanma Devrimi’dir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin, kısacası bir mucizenin yıldönümüdür.
Bağımsızlık savaşının meyvesi Cumhuriyettir. Demokrasiyle yoğrulmuş halkımın tercihidir. Cumhuriyet erdemdir, Mevlâna ikliminde paylaşmak ve adalettir. Ülkemizde Özgürlüğün güvencesidir. Bu yüzden Cumhuriyet bize emanettir. Onu yine biz yaşatacağız. Bizler cumhuriyetin kızları olarak cumhuriyeti her daim koruyacağımıza Atamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı ilke ve inkılaplarına sahip çıkacağımıza, Çağdaş Kadınlar Derneği olarak ülkemize ve atamıza söz veriyoruz!
YAŞASIN CUMHURİYET!

Bir cevap yazın